
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Height | 1.1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.87 mm |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 28 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Max Input Voltage | 28 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Function | Step-Down |
Stock: 3447
Distributors
pcbx
Unit Price$0.40186
Ext.Price$0.40186
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.40186 | $0.40186 |
| 10 | $0.31546 | $3.15460 |
| 50 | $0.27105 | $13.55250 |
| 100 | $0.23290 | $23.29000 |
| 500 | $0.19313 | $96.56500 |
| 1000 | $0.17926 | $179.26000 |
